Afte su male, veoma bolne ranice (aftni čirevi ili ulceracije) koje se javljaju na sluzokoži usne duplje. Mogu biti bijele, sive ili žute boje, a pojavljuju se pojedinačno ili u grupama. Javljaju se najčešće na vrhu ili ivicama jezika, s unutrašnje strane obraza ili unutrašnjih ivica usana. Afte se pojavljuju u ustima iz raznih razloga, kao što su: pad imuniteta, genetske predispozicije, nedostatak vitamina i minerala, problemi s varenjem, preosetljivost na hranu, povreda (ugriz) jezika ili unutrašnje strane obraza, zubna proteza (ili zub) koja žulja, nepravilno pranje zuba, povišena temperatura usljed neke bolesti, stres, psihička napetost, uznemirenost, infekcije herpesom simpleksom, nepodnošenje glutena, bakterijske infekcije, virusne infekcije, gljivične infekcije, alergije, tuberkuloza, anemija, umor, početak menstruacije, tjelesne povrede, hormonski poremećaji, groznica, prehlada, grip, iscrpljenost, loša ishrana…
Također, afte se javljaju u sklopu nekih kožnih bolesti, bolesti organa za varenje, kardiovaskularnih oboljenja, bolesti vezivnog tkiva ili kao posljedica leukemije, hemoterapije ili zračenja.Uobičajeno je da se afte ponovo pojavljuju poslije nekoliko mjeseci.
Procjenjuje se da od afti često pati petina ljudske populacije, a da 60% ljudi ima afte bar jednom godišnje. Statistika pokazuje da najviše problema sa aftama imaju mladi između 20 i 40 godina starosti, naročito žene (85%).
Afta je čir kružnog oblika, različite veličine, jasno oivičen upaljenim crvenim prstenom. Ove ranice u ustima veoma su bolne, a bol se pojačava pri govoru, prilikom žvakanja ili pomjeranja obraza, u kontaktu s hranom i sl. Pojavljuju se iznenada i to slijedećim redosljedom: neprijatan osećaj, peckanje, crvenilo, bol i otok. Ranice se postepeno povećavaju, a proces trajanja je od tri do čak trideset dana. Glavni simptomi s bolovima traju obično četiri do deset dana.
Prevencija
Najbolja prevencija za pojavu afti je jačanje imuniteta, pravilna ishrana s puno vitamina, flavonoida i minerala, dovoljno spavanja i svakodnevno vježbanje. Terapija za liječenje afti svodi se na podizanje imuniteta, smanjenje bolova i ubrzanje zarastanja. Kada se pojave afte, treba izbjegavati iritaciju ranica ljutom, vrelom ili ledenom hranom, kao i paste za zube s natrijum-lauril-sulfatom.
Kada se obratiti ljekaru ili stomatologu?
U slučaju čestog pojavljivanja afti i kada su plikovi i bolovi velikog intenziteta, ipak se treba konsultovati s ljekarom. Ljekarska pomoć je obavezna ako afte prate veliki kašalj, proliv ili česte infekcije na drugim dijelovima tijela. Kada se sumnja na oštećene zube ili zubnu protezu koja žulja, treba se obratiti zubaru.
Novo u našim apotekama
Danas, na BiH tržištu postoje efikasna medicinska sredstva s naprednom formulacijom, koja u svom sastavu imaju PVP (polivinilpirolidon), hijaluronsku kiselinu i aloe veru, koji stvaraju zaštitni film preko ranice i tako smanjuju osjetljivost na mehaničke i hemijske podražaje oštećene sluznice u ustima, odnosno štite od bola, ali i ubrzavaju zarastanje ranice. Ova medicinska sredstva su pogodna za sve uzraste, od beba (naprimjer, kod nicanja zuba), osoba s ortodontskim aparatom, pa do osoba starije životne dobi (kod nažuljanja od zubnih proteza i sl.).